"Otázka nie je: Sú schopní myslieť? Ani: Sú schopní hovoriť? ale: Sú schopní trpieť?"

Informujeme ľudí o veciach, o ktorých v bežnej konverzácií nerozprávajú. Ale prečo? Netrápi ich to? Nezaujíma? Alebo neradi hovoria o krutej realite? Náš blog je tu preto aby ukázal svetu čo všetko kruté sa deje pričom mnohokrát o tom ani nevieme, a presvedčil ťa o tom, že
aj ty môžeš pomôcť!

♥ ...Until every cage is empty. Until every soul is free!... ♥

Březen 2009

Idem preč

6. března 2009 v 20:37 | Bella&Lusinka :) |  Naše pripomienky
Zajtra ráno odchádzam na lyžovačku takže to tu bude zase pravdepodobne nejaký čas opustené. (Pokiaľ Bell niečo nepridá) Preto som toho aj tak veľa dnes a včera popridávala. Aby ste mali čo čítať a dlho som tu aj nebola (kvôli škole). Tak sa majte krásne a o týždeň som tu zas. PS: Plánujem aj nejaký nový dizajn tak uvidíme či sa podarí :)
Lusi

Owney - maskot amerických poštárov

6. března 2009 v 20:09 | Bella&Lusinka :) |  Slávni psíkovia a dobrodruhovia :)
Rozhodla som sa založiť ďaľšiu z tých šťastnejších rubrík. Tentokrát o slávnych psíkoch :) Dúfam, že sa vám to bude aspoň trošku páčiť pretože mňa to zaujalo :)

Příběh Owneyho je typický příklad toho, jak se z neznámého tuláka může postupem času stát téměř světová celebrita, která své místo najde i ve školních osnovách. Owneyho cesta na výsluní začala v roce 1888, kdy si zatoulaného psa u jednoho poštovního vagónu všiml v Albaně ve státu New York poštovní úředník. A protože se mu psa zželelo, ustlal mu v práci na prázdných poštovních pytlích a nechal ho jednu noc přenocovat. Owney si ale tak zamiloval vůni poštovních vaků, že se od nich nechtěl hnout, na poště zůstal a začal sám od sebe místní pošťáky doprovázet se zásilkami na nádraží. Tím jim přilnul k srdci tak, že si ho na poště nejenom nechali, ale začali ho brát s sebou i na cesty. Tak se stalo, že Owney zanedlouho začal cestovat nejen po New Yorku, ale později i po celých státech. Albanští poštovní úředníci si Owneayho adoptovali jako svého neoficiálního maskota a začali ho
vysílat na delší cesty po USA spolu s poštovnímy zásilkami. Stalo se zvykem, že si Owney na obojku přivezl z každého místa, které navštívil, kovovou známku. Jak jich ale postupem času přibývalo a Owney se stával známějším a známějším, rozhodl se tehdejší generální ředitel pošt John Wanamaker nechat pro psa ušít na míru speciální postroj, aby bylo známky kam připínat. V roce 1895 byl už Owney v USA natolik slavný, že si ho město Tacoma vybralo jako svého reprezentanta pro reklamní cestu okolo světa. To byl vrchol jeho kariéry. Zvíře doprovázené jedním poštovním úředníkem zamířilo nejdříve parníkem a vlakem z
Tacomy do Asie a na Střední východ, pak zpět do USA a skrz státy do Kanady a Mexika. Nikdy se nepodařilo zjistit, jak byl Owney přesně starý. Jisté ale je, že na konci devadesátých let devatenáctého století už začal být nevrlý, pohybovat se s potížemi a dvakrát onemocněl. Jeden z uředníků si ho chtěl vzít na dožití k sobě domů, ale pes se sám vrátil zpět na ústřednu. Konec nastal v roce 1897, kdy Owney pokousal při cestě do Toleda novináře, místní pošťák označil psa za nezvladatelného a nechal ho toledským šerifem 11. června 1897 zastřelit. Pošťáci pak nechali psa vypreparovat a tělo poslali do ústřední ve Washingtonu, odkud se později přesunul do Smithsonianova institutu.

Owneyho dobrodružství fascinovala nejen děti, ale i dospělé. Jeho příhodami se inspirovalo několik autorů dětské literatury, navíc se dostal i do osnov pro americké základní školy. Dnešní učitelé učí na malých hračkách psů s visačkami měst americké děti zeměpis.

Zdroj: pavliskop.blogspot.com

Príbehy psíkov z útulku

6. března 2009 v 20:03 | Bella&Lusinka :) |  Príbehy z útulkov
Ak máte radi psíkov a radi čítate tak sem rozhodne skočte.

Handicapovaní psíkovia 6 (a mačička)

6. března 2009 v 19:44 | Bella&Lusinka |  Handicapovaní psíkovia
2 psíkovia a jedna mačička, ktorým by sme mali ukázať, že všetci ľudia nie sú zlí. Tieto handicapované zvieratká čakajú len na rodinku, ktorá ich bude ľúbiť a možno zabudnú na svoju smutnú minulosť...

AKTUALIZÁCIA
27.4.2009→všetky tri zvieratká si už vzali do rodinky :)) ak chcete môžete si prečítať ich nakoniec šťastné príbehy kliknutím na obrázok :)


5. Aukcia

6. března 2009 v 19:34 | Bella&Lusinka :) |  Psia Duša
Na stránke psej duše momentálne prebieha už v poradí 5. aukcia kde si môžete vydražiť nejaké vecičky a pomôcť tým zvieratkám. (napríklad príslušenstvo pre zvieratká, jedlo pre zvieratká, obrazy, plyšákov, šálky, prívesky a plno ďaľších vecičiek) Je to super, že sú tieto aukcie úspešné a zarobia sa nejaké peniažky pre opustené psíky a mačičky. :) Takže neváhajte a zapojte sa aj vy! →TU Je to jednoduché a pomôžete tým :)
AUKCIA JE UŽ UKONČENÁ
Ale určite bude niekedy ďaľšia tak sa nezabudnite zapojiť ;).

Plagáty českej SZ

6. března 2009 v 18:59 | Bella&Lusinka :) |  Rôzne plagáty a protestné obrázky
Rôzne plagáty týkajúce sa kožušinových zvierat a testovaní na zvieratách. Pomôžte-dajte si to v škole na nástenku alebo to rozdávajte na ulici. Všetko sa ráta za pomoc. Letáčik stiahnete kliknutím na konkrétny letáčik.

Sborník z konferenceZákaz chovu kožešinových zvířatZpráva o chovu kožešinových zvířat
Informační materiál o soutěži DAFKlíčová fakta o lovu tuleňůOtázky a odpovědi o komerčním lovu tuleňůZoznam útulkov v ČR a SR

6. března 2009 v 18:53 | Bella&Lusinka :) |  Ostatné útulky a psíkovia ktorí hľadajú domov
Na týchto stránkach si môžete nájsť k vám najbližší útulok a môžete pomôcť tým,že si odtiaľ vezmete psíka alebo nejakého aspoň vezmete na prechádzku :) Môžete pomôcť aj inými spôsobmi ako prispieť na útulok, doniesť do útulku nejaké granule,hračky,matrace a pod. alebo pomáhať v útulku (ak je to možné) alebo niekomu o útulku aspoň povedať...

Zoznam českých útulkov

utulky

Zoznam slovenských útulkov

Zoznam českých aj slovenských útulkov


Čo sa stane za 3 sekundy v EÚ?

6. března 2009 v 18:51 | Bella&Lusinka :) |  Fakty
V USA zomrú vďaka testovaniu 3 zvieratká za 1 sekundu...
V EÚ zomrie za 3 sekundy iba 1 zvieratko...

ALE JE TO NAOZAJ IBA?
Znamená to, že sme lepší?
Keď vôbec dopúšťame niečo také ako je testovanie na zvieratách??!
Určite nie...
Viete si predstaviť koľko je tých zvieratiek za jeden deň na celom svete?
Začnite aj vy niečo robiť...
Podpisujte petície a hlavne nekupujte
výrobky testované na zvieratách...
Pretože kupovaním výrobkov ako Max Factor podporujete toto↓

Ktoré zvieratá sú najčastejšie týrané?

6. března 2009 v 18:40 | Bella&Lusinka :) |  Fakty

Tuleni - patří k nejohroženějším druhům naší planety, mláďata se vybíjí kvůli velice jemné a čistě bílé srsti.Navíc mají velice jemné maso. Některá zvířata při stahování kůže nejsou ani mrtvá. Prožívají strašnou bolest.
Opice - zabíjí se taky kvůli srsti, ale hlavně kvůli masu a navíc se z nich dělají velice ,,hezké" suvenýry, které se velmi dobře prodávají. Často jejich lovení a prodej bývá jediná obživa domorodců!
Kočky - Testují se na nich hlavně šampóny, oční stíny apod. Mají totiž podobně jako člověk citlivé oči.
Tygři, gepardi, lyšky, králíci a podobné - se zabíjí hlavně kvůli jemné kůži a srsti, ze kterého jsou pak velmi ,,pěkné" kožichy. Tato zvířata jsou ještě dlouho držena v klecích., nedostávají najíst a jsou týrána. Pak jsou někdy i zaživa stahována z kůže. Nejdřív ale pytláci a kožešníci nastraží v jejich prostředí pasti, zvíře se do ní chytne. Například si skřípne nohu, je to strašná bolest, ze zoufalosti si nohu ukousne a uteče, jenže zachvíli zemře na otravu krve. Pytlá ci je podle krvavých stop najdou.¨
Krysy, myši, potkani - na nich jsou hlavně testovány léky, léčivé medikamenty a hlevně jsou na nich prováděny pokusy jako např. klonování a jiné. Jistě je to jen havěť která se rychle množí a jen šíří nemoci. Ale jsou to také živí tvorové.
Králíci - na nich se testují náplasti, pleťové krémy prací prášky apod. Jedině oni totiž mají stejně citlivou a jemnou kůži jako člověk.
Psi - ty týráme hlavně my, pořídíte si pejska, zachvíly vás přestane bavit ho venčit. To je ale chyba, protože pes si potřebuje ulevit, uleví se někde u vás doma, vy místo toho abyste se napravily ho akorát zmlátíte. Taky vás omrzí si s ním hraát a mazlit se, psi jsou pak velice nešťastní. Nakonec ho třeba vyženete z domu! Taky se ale na nich testují prací prášky, a spousta jídel!
Krokodýli - zabíjí se kvůli kůži. Nechcete si koupi kabelku z krokodýlí kůže?
Sloni - zabíjí se hlavně pro kosti a zuby. Ze slonoviny se pořád ještě vyrábí velice prodávané suvenýry. Třeba šachy ze slonoviny!
Mořští živočichové - neustálé znečišťování vod a moří hubí miliony krásných a unikátních živočichů. Také jsou ale prvními oběťmi globálního oteplování, za což taky můžeme z části my!

Tyto a ještě spousta zvířat je strašně týráno, všechny jsou pod ochranou velkých organizací, jsou zapsány v červené knize ohrožených druhů a přesto se stále zabíjí a týrají. Jak je to možné? Ztratili jsme poslední zbytky naší důstojnosti! Pomožme dokud není pozdě!

Prečo toto nevidíme v reklamách na mlieko a syr?

6. března 2009 v 18:39 | Bella&Lusinka :) |  Zabíjanie pre jedlo
Nenútim vás prestať piť mlieko, jesť syry, jogurty a ja neviem ešte čo.. ale prečo si nekupovať BIO potraviny alebo potraviny nejakej firmy, pri ktorej ste si istý, že zaobchádza so zvieratami lepšie ako na týchto obrázkoch a je tam aj čisto.
Tie zvieratká žijú naozaj v hnusných podmienkach...


Cirkus so zvieratami-zábava alebo týranie?

6. března 2009 v 18:25 | Bella&Lusinka :) |  Týranie v cirkusoch
Ja viem, že už som sem pridala veľa článkov čo sa týkajú cirkusov.. ale tento je zaujímavý. Každý článok je predsa niečím iný. V každom sa dočítame zase niečo nové. Takže potom prečo to sem nedať že? Ide nám predovšetkým o to vás informovať...

Cirkus býva väčšinou zábava spojená s príjemným zážitkom vidieť naživo obyčajné alebo exotické zvieratá predvádzať rôzne triky a kúsky. Človek by sa však mal zamyslieť, aká je skrytá tvár cirkusov a v akých podmienkach je zviera trénované a ako je o neho postarané.Treba si uvedomiť, že pre zviera nie je prirodzené jazdiť na bicykloch, stáť na hlavách alebo skákať cez ohnivé kolesá. Tieto veci nepredvádzajú preto, že chcú-ale preto lebo sa boja ich neurobiť.Tréneri pri výcvikoch zvierat požívajú rôzne nástroje, ktoré spôsobujú zvieratám bolesť, v mnohých prípadoch ublíženie na zdraví a úrazy. Existujú svedectvá a rôzne dôkazy napr. natočené na videu, ktoré ukazujú kruté spôsoby zaobchádzania so slonmi-bitie a používanie elektrických šokov, šelmy sú vlečené ťažkými reťazami okolo krkov, udierané palicami, medvede bité dlhými tyčami atď.

Počas predstavenia sú mnohé nástroje skryté za pekným povrchom-sú vyzdobené aby odľahčili svoj pravý význam. Sú im podávané aj rôzne drogy, počas predstavenia ubližovanie na citlivé miesta, prikladanie žeravých platní.Zvieratá sú udierané niekedy až do krvi, kým nevykonajú pri tréningu požadovaný trik. Ak ho správne vykonajú, vtedy dostanú za odmenu neveľké množstvo potravy a vody.Úspešné cirkusy cestujú nespočetne veľa kilometrov po krajinách takmer celý rok. Zvieratá sú uväznené v dobe dlhého transportu v úzkych priestoroch napr. stiesnených prívesných vozíkoch alebo klietkach kde je pre nich minimálny priestor pre pohyb v extrémne teplom alebo chladnom počasí. Nemajú priestor ani pre základné životné podmienky. Majú nedostatok jedla, pitia a veterinárnej starostlivosti. Pri niektorých prípadoch sa zvieratá doslova potkýnajú na vlastných výkaloch.

Niektoré slony prežijú väčšinu svojho života spútané a väznené. Výskumy ukázali, že niektoré slony preziku až 96 percent svojho života v reťaziach, levy a iné šelmy prežijú väčšinu v uzučkých klietkach, kde su buď spárované, alebo je v klietke len jeden.Kvôli týmto spôsobom zaobchádzania dochádza počas predstavení aj k mnohým útokom zvierat na trenérov. Zvieratá sú napäté a pod tlakom čím sa prejaví aj ich agresia. Môže vzniknúť aj agresia voči divákom pretože zviera je prakticky naučené už od narodenia prechovávať strach a hnev voči človeku.

Dôsledky výcviku:-zviera prakticky prichádza o slobodu a vlastný život- sú nútené si pamätať a vykonávať len jednu vec- výkon v cirkuse- cirkusové zviera teda žije len pre svoje "číslo" na predstavení-zviera trpi tzv. stereotypom- pravidelné prechádzanie z miesta na miesto, pravidelný pohyb končatinou...-zvýšená agresia-zviera môže od stresu aj prestať prijímať potravu-neurózaNasťastie, v dnešnej dobe sa vyskytujú aj také cirkusy, ktoré nepotrebuju k svojim predstaveniam zvieratá. Vykonávajú ich len osoby ktoré si uvedomujú, čo vykonávajú a robia to dobrovoľne narozdiel od zvieraťa. Dokonca môžu prejaviť svoje kvality, napr. extrémnu ohybnosť alebo výbornú zručnosť. Cirkus nie je pre zvieratá- fyzicky a psychicky ich ruinuje.Preto radšej navštevujme cirkusy bez zvierat. Nenechajme sa predsa zabávať zvieratami, ktoré su pre zábavu týrané. Zvieratám nepomôže divácke potešenie, ktoré ich viac deprimuje za silných ovácii, hluku a a hlasitej hudby počas vystúpenia. Sloboda Zvierat:"Zvieratá nie sú naše pre zábavu."

www.referaty.sk

Múdre citáty

6. března 2009 v 18:07 | Bella&Lusinka :) |  Citáty
Zopár smutných ale aj krásnych citátov. Treba sa nad tým zamyslieť...
Photo by dub-psychosis

Otázka nie je: Sú schopní myslieť? Ani sú schopní hovoriť? ale Sú schopní trpieť? Jeremy Bentham

Pes, ktorého si uzdravil, Ťa nikdy nepohryzie. V tom je hlavný rozdiel medzi zvieraťom a človekom. Mark Twain

Na psí život sa väčšinou najviac sťažujú tí, ktorí psa nikdy nemali.

Čím viac poznám ľudí, tým viac milujem psy.

Veľkosť národa a jeho morálny pokrok sa môže merať podľa spôsobu jeho zaobchádzania so zvieratami. Mahátma Gándhí

Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré Vás miluje viac ako seba. Josh Billings

Na svete nie je lepšieho psychiatra, ako je šteňa olizujúce vašu tvár. Ben Williams

Ak je láska nesmrteľná, potom pevne verím, že sa po smrti stretnem so všetkými psami svojho života, keby pre nič iné, tak preto more lásky, ktoré nás spájalo...

Ak niekto povedal, že láska sa nedá kúpiť, zabudol na psy.

Neexistuje zlý pes. Zlý môže byť iba majiteľ.

Nie je nič krajšie ako pohľad na dobre vycvičeného a vychovaného psa.

Keby psy vedeli rozprávať, človek by prišiel aj o posledného priateľa.

Prevaha človeka nad nižšími živočíchmi neznamená, že nižšie živočíchy by mali byť obeťami vyšších, ale že vyššie bytosti by mali ochraňovať nižšie, že by mali jedny druhým pomáhať, tak ako pomáha človek človeku. Mahátma Gándhí

Na dosiahnutie súladu s prírodou je akékoľvek množstvo experimentov malé a nijaká obeť nie je priveľká. No nanešťastie v súčasnosti idú tendencie opačným smerom. Nehanbíme sa obetovať množstvo životov na skrášľovanie pominuteľného tela a v úsilí predĺžiť jeho existenciu na niekoľko prchavých chvíľ, v dôsledku čoho zabíjame sami seba, svoje telo, aj dušu. To všetko sa nám deje rovno pred očami, no niet väčšieho slepého, ako je ten, čo to nechce vidieť. Mahátma Gándhí

Nedovoľ svojim deťom zabíjať hmyz, tým začína vraždenie ľudí. Pythagoras

Je omylom domnievať sa, že náš vzťah k zvieratám nemá mať morálne aspekty alebo že k zvieratám nemáme žiadne záväzky - to dokazuje neotesanosť a barbarstvo. Súcit k zvieratám je tak silne zviazaný s dobrotou charakteru, že je možné tvrdiť, že kto je krutý k zvieratám, ten nemôže byť dobrým človekom. Schopenhauer

Zvieratá nie sú naši blízki, nie sú ani naši poddaní; sú to iné národy, chytené spolu s nami v sieti života a času. Henry Beston

V pravde je človek kráľom zvierat, alebo ich svojou brutalitou predbehne. Žijeme zo smrti druhých. Sme chodiace cintoríny. Leonardo da Vinci

Divoké zvieratá nikdy nezabíjajú pre šport. Človek je jediný, komu utrpenie a smrť jeho druhov prinášajú zábavu. James Anthony Froude

Poľovačka nie je šport. V športe by obidve strany mali vedieť, že hrajú hru. Paul Rodriguez

Aj keď vás nik neosloví a svet vás už nemá rád môžeš veriť svojmu psovi, že je verný kamarát.

Ak poznáte ďaľšie môžete napísať do komentárov. :)

L´ORÉALITY

5. března 2009 v 22:27 | Bella&Lusinka :) |  Čo sa týka testovania na zvieratách
Presne tak.. Ó Reality.. obrázok presne vystihuje čo sa skrýva za touto firmou.. (ale nielen za touto)

(pre zväčšenie klikni na obrázok)
Photo by ~Partridge

Super fotka :)

5. března 2009 v 22:25 | Bella&Lusinka :) |  Šťastné zvieratká-obrázky
Dokonalá fotka, nemyslíte?:))

Animal Cruelty&Mad World

5. března 2009 v 22:21 | Bella&Lusinka :) |  Naše pripomienky
Milujem tú pesničku♥. Nielen, že je krásna ale vyjadruje aj dnešný svet. Mad totiž znamená šialený, pomätený, duševne chorý.. čo podľa mňa tento svet rozhodne JE. Je to smutná a zŕoveň krotá pravda o tomto svete. Keď ju počúvam snažím sa potlačiť smútok a začať s tým všetkým čo sa deje niečo robiť...
Lusi

Nebojte sa prehovoriť

5. března 2009 v 22:16 | Bella&Lusinka :) |  Rôzne plagáty a protestné obrázky
Aj keď len takouto cestou.. Nie je vám jedno, že sa týrajú zvieratá? Dajte si jeden z týchto bannerov alebo obrázkov na blog a dajte ostatným vedieť, že ste proti! Že sa vám nepáči ako sa bezcitne chovajú ľudia k zvieratkám..

viac v c.č.↓

Ohrozené druhy živočíchov

5. března 2009 v 21:49 | Bella&Lusinka :) |  Ohrozené druhy živočíchov
Sú to druhy zvierat, ktoré sú v reálnom ohrození vyhynutia, teda ich počet na určitom území klesá. Všetky tieto druhy sú zapísané v Červenej knihe ohrozených druhov, do ktorej neustále pribúdajú ďalšie.

Veža druhov vymrelo dávno predtým, než sa objavil človek, pretože neboli schopné prispôsobiť sa novému prostrediu, klíme či dravcom. Skrátka sa neadaptovali do meniacej sa prírody, alebo ich vyzabíjala živelná katastrofa, ako dinosaury. Približne od roku 1600 sa však vymieranie rapídne zvýšilo kvôli zásahom ľudí:
  • Začali loviť pre radosť, počet zabitých zvierat začal prevyšovať ich životné nároky, začali zvieratá doslova kynožiť. Mnoho zvierat je lovených pytliakmi, či predávaných na čiernom trhu. Takto sú ohrozené najmä exotické druhy zvierat, papagáje, primáty, či plazy.
  • Čierny trh ponúka zvieratá za lacný peniaz, sú totiž ulovené bez licencie a držané v krutých, nevyhovujúcich podmienkach.
(Pre viac info o jednotlivých druhoch klikni na obrázok)

Jasoň červenookýSalamandra �kvrnitáPanda vežká
Kamzík vrchovskýSvi�� vrchovský
kamziksalamandra
sokolsova lesna
Svistvydra

http://www.ssospmasarova.szm.sk/
http://www.ssospzafcik.szm.sk/

Ak vás to zaujíma viac, čítajte ďaľej↓

OHROZENÉ DRUHY

Sú to druhy zvierat, ktoré sú v reálnom ohrození vyhynutia, teda ich počet na určitom území klesá. Všetky tieto druhy (od motýľov až po veľryby) sú zapísané v Červenej knihe ohrozených druhov, do ktorej neustále pribúdajú ďalšie. V Červenej knihe sú druhy rozdelené podľa nasledujúcich stupňov ohrozenia:
- Kriticky ohrozené druhy: živočíchy, ktoré vyhynú i bez ľudskej "pomoci"
- Ohrozené druhy: živočíchov je hojný počet, ale ich populácia klesá
- Zriedkavé druhy: je ich pomerne málo, no nie sú v bezprostrednom nebezpečí vyhynutia

Príčiny vymierania
Vymieranie je normálny proces evolúcie a rozvoja sveta. Veľa druhov vymrelo dávno predtým, než sa objavil človek, pretože neboli schopné prispôsobiť sa novému prostrediu, klíme či dravcom. Skrátka sa neadaptovali do meniacej sa prírody, alebo ich vyzabíjala živelná katastrofa, ako dinosaury. Približne od roku 1600 sa však vymieranie rapídne zvýšilo kvôli zásahom ľudí:
- Začali loviť pre radosť, počet zabitých zvierat začal prevyšovať ich životné nároky, začali zvieratá doslova kynožiť. Napríklad lov veľrýb na tuk a mäso ich doviedol na pokraj vyhynutia. Nosorožec africký, lovený pre cenný roh, je vážne ohrozený. Mnoho ďalších zvierat je lovených pytliakmi, či predávaných na čiernom trhu. Takto sú ohrozené najmä exotické druhy zvierat, papagáje, primáty, či plazy.
- Čierny trh ponúka zvieratá za lacný peniaz, sú totiž ulovené bez licencie a držané v krutých, nevyhovujúcich podmienkach. (viac na strane 3)

Ako rozvoj našej civilizácie napredoval, stávali sa príčinami i vážne zásahy človeka do ekosystémov:
- Vysúšaním močarísk zanikajú močiarne druhy rastlín, vodné vtáky sú takisto ohrozené. Premieňaním lúk na polia, hnojením, pasením a urbanizáciou pôdy sú ohrozené lúčne druhy. Nevhodnými zásahmi do lesov, nadmernou ťažbou dreva a znečisťovaním lesa sú ohrozené lesné druhy, veľké zvieratá majú totiž veľký areál pohybu, i veľký nárok na potravu. (Pri zmenšení lesnej plochy nemajú niektoré živočíchy šancu získať potrebné množstvo potravy a ich stav sa drasticky znižuje. Toto je problém i veľkosti chránených území - ak je malá plocha národného parku či chránenej oblasti, zbytočne tam budeme vysádzať veľké množstvá ohrozenej zveri, bez dostatku potravy tam určite neprežije.) Výstavba ciest takisto zaberá veľkú časť pôdy a premávka ohrozuje druhy, ktoré sa sťahujú a necítiac nebezpečenstvo prechádzajú cez cesty a končia pod kolesami áut.
- Úpravou vodných tokov - vyrovnaním toku, vybetónovaním dna, odstránením príbrežnej vegetácie sú ohrozené vodné druhy organizmov.
- Mnohé postihuje i tzv. ostrovný syndróm. Je to vytláčanie živočíchov z ich biotopov do úplne nového, im neznámeho prostredia. Takto strácajú kontakt s ostatnými skupinami, geneticky sa degenerujú a znižuje sa aj ich odolnosť a schopnosť prispôsobovať na meniacim sa podmienkam. Takisto nemusia mať vždy v novom prostredí dostatok im známej potravy a sú neschopné vyhľadávať inú obživu.
- Znečistením a zmenami klímy. Hnojením lietadlami sa zanášajú nevhodné látky nie len na polia, ale i na okolitú krajinu. Dostávajú sa z pôdy do rastlín a živočíchov cez potravinové reťazce. Týmito škodlivinami je potom postihnuté hlavne rozmnožovanie a vývin mláďat. Znečistením atmosféry emisiami z tovární a z toho vyplývajúcimi zmenami klímy sú ohrozované druhy, ktorých správanie a výskyt je určované teplotou, vlhkosťou, počasím... Klimatické zmeny menia i biotopy, ktoré sa potom stávajú nevhodnými pre mnohé druhy, ktoré v ňom žijú.
- Turizmus sa môže zdať neškodný, no opak je pravdou. Veľké množstvá turistov spôsobujú hluk, odhadzujú odpadky a ohrozujú tým živočíchy najmä v období párenia. Nehovoriac o tom, že kvôli turistom sú stavané obrovské hotelové komplexy na miestach, kde bola predtým panenská príroda.

Ochrana
Niektoré súkromné organizácie a aj vlády štátov vyvíjajú úsilie o záchranu ubúdajúcich zvierat ohrozených druhov. Jeden zo spôsobov vidia v legislatíve. Napríklad v USA niektoré zákony už z roku 1900 ustanovujú rezervácie - ochrana ekosystémov pred lovom a zásahom civilizácie. V roku 1973 bola tzv. Akcia Ohrozené Druhy, ktorá uzavrela od okolitého sveta vzácne ekosystémy, čím možno zachránila ďalšie druhy živočíchov. Uzavreli sa aj zákony o ochrane migrujúcich vtákov medzi Mexikom a Kanadou. Medzinárodná dohoda - Medzinárodná Ochrana Ohrozených Druhov Divej Fauny A Flóry, ktorú podpísalo 51 národov zaznamenala tiež úspechy. Napríklad kondor kalifornský, ktorý mal populáciu (v roku 1987) 27 kusov mal potom (v roku 1992) 52 kusov. Ak bude takýchto akcií viac, červená kniha nebude hrubnúť ale bude sa zmenšovať.Ohrozené druhy živočíchov sú vyhlasované za chránené a ich lov je prísne pokutovaný. Niektoré druhy chrobákov a motýľov sú u nás veľmi drahé. Za lov modlivky zelenej, či fúzača alpského by ste zaplatili pokutu päť tisíc korún, za motýľa jasoňa červenookého desať tisíc a za kobylku ságu až pätnásť tisíc korún. Ich lov je v nadmernom množstve dokonca trestaný až dvoma rokmi väzenia. Pokuty za lov lesnej zveri sa šplhajú do tisícok eur za kus, platí to i o vtákoch a rybách. Samozrejme, najprv treba pytliaka prichytiť, až potom ho je možné pokutovať.
V Afrike majú ochranárske skupiny svojské spôsoby na chytanie pytliakov. Tak ako oni lovia slony, ochranári lovia ich. Afričania vytvárajú doslova militantné skupiny, ktoré sa, tak ako ich protivníci, nestránia použiť akýkoľvek druh násilia, aby pytliakov dostali. Netreba sa im však čudovať. V Afrike totiž pytliačenie napáchalo najväčšie škody. Loví sa tam doslova všetko. Slony, opice, nosorožce, hady, hrochy i vtáctvo.
Medzi rokmi 1979 a 1989 spôsobil svetový trh so slonovinou obrovský úhyn týchto tvorov. Počet slonov sa za desať rokov znížil na polovicu a stále klesal. Do roku 1997 žilo v Afrike iba 600 000 slonov. V súčasnosti sa však ich počet ustálil vďaka zákazu obchodu so slonovinou. Slonov je však príliš málo a hrozí im vyhynutie. Pred zákazom obchodu boli ochranári nútení uspávať tieto zvieratá a odpilovať ich kly, aby kvôli nim neboli zabité. Bola to však temer rovnako drastická metóda ako keby ich rovno zabili. Slony sa prebúdzali zmätené a ich hlavný spôsob ochrany pred predátormi zmizol. Od tejto metódy sa teda upustilo a namiesto toho sa začali vytvárať parky, kde strážia slony zriadenci. Problémom však je, ako inak, nedostatok financií - je málo ľudí i priestoru. Rôzne organizácie a nadácie sa snažia tieto parky podporovať, napríklad organizácia IFAW darovala lietadlo štátu Keňa a jeho Spoločnosti na ochranu prírody, KWS (Kenya Wildlife Service). Lietadlo budú využívať pri kontrole územia a vo vyhľadávaní pytliakov, či slonov v núdzi. Je to už druhé lietadlo, ktoré IFAW darovalo Keni.

Podobných organizácií samozrejme existujú tisícky. Väčších či menších, medzinárodných, štátnych, dokonca súkromných. Avšak ani oni nestíhajú chrániť všetky zvieratá naraz a preto bolo nutné vytvoriť medzinárodný zákon, ktorý by zakazoval aký koľvek obchod so zvieratami, či ich časťami.

CITES - Convention on International Trade in Endangered Species (Dohoda o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi)

Pytliaci získavajú množstvo peňazí za dodanie živočíchov buď živých alebo mŕtvych. Živé druhy obohatia súkromné zoologické záhrady boháčov, v ktorých sa už nikdy nerozmnožia, mŕtve poslúžia ako materiál na kabelky, topánky, sošky... Podmienky pri prevoze živočíchov bývajú veľmi kruté, v malých priestoroch sa tesnia mnohé jedince, ktoré sú počas prevozu úplne bez potravy, takže cestu neprežije ani polovica z nich... Mnohé exotické druhy sa stali pochúťkami v luxusných reštauráciách - ryby, morské živočíchy, žaby... Nelegálny obchod so zvieratami sa z týchto dôvodov stal druhý najvýnosnejší hneď po obchode s drogami!
Aj na Slovensku máme druhy, za ktoré sú zahraniční naftoví magnáti ochotní zaplatiť veľké peniaze. Je to napríklad orol kráľovský a niektoré druhy sokolov, i napriek stráženiu hniezd sa každoročne podarí pytliakom niekoľko hniezd vykradnúť.

Preto sa mnohé krajiny spojili, aby zabránili takémuto lovu a obchodovaniu so vzácnymi živočíchmi a rastlinami. Prijali dohodu s názvom CITES. CITES sa pokúša na medzinárodnej úrovni eliminovať a regulovať obchod s divoko žijúcimi druhmi. Dohovor bol prijatý v roku 1973 a do platnosti vstúpil 1. júla 1975. Slovenská republika k nemu oficiálne pristúpila 1. januára 1993. Nástrojmi CITES sú predovšetkým colné predpisy. V zoznamoch CITES sa momentálne nachádza približne 5.000 druhov zvierat a 25.000 druhov rastlín.
V tejto dohode sú stanovené podmienky, za akých je dovolené prevážať a obchodovať so zvieratami, aké povolenia je potrebné mať, s ktorými druhmi sa nemôže obchodovať vôbec a pod.. Čím je druh ohrozenejší, tým prísnejšie by mala byť zabezpečená kontrola a evidencia každého jedinca tohto druhu, a tým ťažšie by malo byť jeho premiestňovanie do inej krajiny. Dodržiavanie týchto podmienok kontrolujú špeciálni pracovníci na hraniciach krajín. Čierny obchod s ohrozenými druhmi stále prekvitá, pretože ešte veľa krajín nie je ochotných pristúpiť na takéto prísne opatrenia.
O tom, že čierny trh so zvieratami je veľmi rozšírený svedčí i fakt, že v ilegálnom obchode s ohrozenými druhmi sa len v minulom roku prepralo takmer 200 miliárd USD.Obchoduje sa so všetkým
V Hong Kongu je v ponuke úplne všetko. Žraločie plutvy, šimpanzia srsť, rohy nosorožcov, pohlavné orgány tigrov a tuleňov, laby a kožušina pandy. Obchoduje sa i s psým mäsom, bojovnými psami, korytnačkami, leguánmi a inými zvieratami. Hong Kong je nechválne známy najväčším trhom so zvieratami na svete. Najväčším a najprosperujúcejším.
Napriek tomu je Čína ochranárskou veľmocou. Má 926 prírodných rezervácií, ktoré pokrývajú 769 800 hektárov, čo je 7,64% celkovej rozlohy krajiny. Jedna devätina všetkých rezervácií je práve tu. Čína podpísala viac než dvadsať medzinárodných dohôd o ochrane prírody a prírodných zdrojov. Napriek tomu pytliactvo v Číne prekvitá. Pytliaci si majú z čoho vyberať: Čína je jednou z najväčších krajín, z hľadiska biodiverzity. Viac než 6000 druhov stavovcov, 1244 druhov vtákov, 3862 druhov rýb a viac než 30 000 druhov rastlín.

Veľké víťazstvo pre vtáky
Druhy od veľkého bieleho žraloka po veľmi ohrozený druh ťavy s chlpatými kolenami sú medzi mnohými vzácnymi zvieratami, ktoré vyhrali vďaka tvrdej, novej ochrane pod záštitou United Nations Enviroment Programme, UNEP (Enviromentálny program spojených národov).
Národy sa stretli v nemeckom Bonne, aby rozšírili Konvenciu o migrujúcich druhoch o šesť druhov veľrýb, čím vytvorili možnosť pre vytvorenie väčšej bezpečnosti a ochrany cicavcov v oblasti južného Pacifiku.

Delegáti taktiež podporili plány na ochranu vtáctva a ďalších migrujúcich druhov od elektrických vedení a turbín, ktoré doslova vťahujú vtáky, pretože sú stavané blízko ich "letových dráh".
Zhromaždenie popohnalo krajiny ku kúpe techniky prijateľnej pre vtáky pri výstavbe elektrického vedenia a veterných mlynov a taktiež vytvorenie "vtáko-vzdorných" stožiarov, ktoré by znížili úmrtnosť spôsobenú elektrickým vedením.
Okrem toho zhromaždenie podporilo i návrh Princa z Walesu na zníženie veľkých strát albatrosov a obmedzenie rybolovu. Tristo tisíc vtákov, z toho tretina albatrosov, totiž ročne uhynie, keď sa zachytia počas lovu do vlečných sietí či rybárskych háčikov, keď si korisť pomýlia s návnadou.

Človek v akcii
Keď Európania objavili Ameriku, žili tu dva druhy živočíchov, ktoré tu tvorili najväčšie spoločenstvá, aké kedy človek videl. Jedným z nich bol bizón severoamerický najskôr zabíjaný kvôli mäsu, ale neskôr len z politických dôvodov. Vláda totiž chcela vyhladovať Indiánov, a tak sa rozhodla bizóny úplne vyhubiť. Našťastie sa zbytky bizónov podarilo zachrániť, zostalo ich však kriticky málo.
Ďalším druhom bol holub sťahovavý. Jeho kŕdle sa odhadovali na dva bilióny jedincov a priam zatemňovali oblohu. A tak ich ľudia strieľali po tisícoch a vyberali ich hniezda. V roku 1869 bolo na jednom mieste chytených 7 miliónov holubov, v roku 1879 dokonca jeden bilión! Ľudia sa ani nespamätali a holuba sťahovavého bolo zrazu extrémne málo. Niekoľko kusov začali chovať v zoologických záhradách. Posledný holub sťahovavý zomrel v roku 1914 v ZOO v Cincinnati. Takto dokázali ľudia za necelých sto rokov odstrániť živočícha, ktorý sa vyvíjal milióny rokov.

Dôležitosť ochrany biotopov
Zemský povrch tvorí nesmierne rozmanitý celok, ktorý je hodný zachovať a chrániť. Ochrana tejto rozmanitosti biotopov je dôležitá i kvôli ochrane druhovej. Záchrana ohrozeného živočícha je možná len v prípade, že budeme chrániť aj miesto jeho výskytu, teda jeho biotop. Nesmieme zabudnúť na dôležitosť biotopov z hľadiska zachovania ekologickej rovnováhy planéty. Ochrana krajiny, rastlín, zvierat i samotné prežitie človeka je možné len vtedy, ak sa budeme snažiť zachovať a chrániť všetky zložky prostredia - vodu, pôdu, vzduch, lesy, močiare, polia, lúky. Nesmieme však chrániť iba časť zeme, iba nejaké rezervácie, mali by sme sa snažiť prinavrátiť rovnováhu i do našich miest. Mali by sme sa snažiť žiť v súlade s prírodou, ako to robili naši predchodcovia, ktorí sa starali iba o svoje prežitie, nie o nadmerný a zbytočný blahobyt.

Zdroj:www.pomoczvieratkam.estranky.cz

Ohrozené zvieratá

5. března 2009 v 21:31 | Bella&Lusinka :) |  Ohrozené druhy živočíchov
No keďže som dnes už videla tú výstavu pohľadala som na nete článok o niektorých ohrozených zvieratkách. Kriticky ohrozených druhov je 16-tisíc a stále pribúdajú...
Vyhubenie hrozí napríklad aj tigrom. Tri poddruhy už vymizli.

Analýza - Pre niektoré je o päť minúť dvanásť, pre iné päť po dvanástej. Každý deň vyhynie vo svete asi 50 druhov živočíchov a rastlín. Každý rok pribudnú na zozname druhov ohrozených vyhynutím stovky mien. A každým ďalším rokom sa bude táto situácia zhoršovať.

Najväčšie hrozby
Napriek tomu je stále možné daný trend buď zvrátiť, alebo aspoň spomaliť. Človek by sa však musel začať správať k prírode úplne inak, ako sa zatiaľ správa. Musel by prestať rúbať dažďové pralesy, vysúšať močiare, používať pri rybolove dlhé vlečné siete, pri hnojení polí používať menej chemikálií. Autom by jazdil menej, elektrickú energiu by vyrábal zo šetrnejších zdrojov a produkoval by menej skleníkových plynov.

Prirodzený proces? Nie
Napriek tvrdeniam, že ide o prirodzený proces, je súčasná rýchlosť vymierania rastlín a živočíchov najmenej stokrát a možno až tisíckrát vyššia, aká by bola v prirodzených podmienkach. Teda takým, keď človek nevypúšťa do atmosféry a vôd ani gram škodlivín.
Aby sa vymieranie druhov zastavilo, treba zastaviť výrub pralesov.

Na základe paleontologických nálezov nepresiahol úbytok flóry a fauny v dlhodobom priemere za milión rokov deväť percent. Ak mala historická biosféra približne dva milióny druhov, zmizol tak počas piatich rokov jeden jediný živočíšny či rastlinný druh. V posledných desaťročiach sa však rýchlosť vymierania zvyšuje takým tempom, že keď ju znázorníme graficky, stáva sa z aritmetickej krivky pomaly, ale iste krivka geometrická.

Pátranie po delfínovcovi
Presne pred rokom prišla skupina vedcov na čele s dr. Samuelom Turveym z Londýnskej zoologickej spoločnosti s plánom, ako zachrániť posledné prežívajúce jedince delfínovca čínskeho, sladkovodnej veľryby z rieky Jang-c-ťiang. Keď po paj-ťim, ako sa tento druh delfína nazýva v miestnom jazyku, začiatkom tohto roku Turveyho tím pátral, musel konštatovať, že vzácny druh zmizol definitívne. Ak sa tento záver potvrdí, bude to pre živočíšnu ríšu znamenať absolútne nenahraditeľnú stratu. Paj-ťi predstavuje jednu z najcennejších súčastí svetového prírodného dedičstva. Je totiž jedným z najstarších prežívajúcich živočíšnych druhov vôbec. V prehistorických moriach, odkiaľ sa dostal do riek, žil už pred 20 miliónmi rokov.
Delfínovec čínsky zmizol zrejme definitívne.

Poslovia prehistórie
"Ak je paj-ťi skutočne preč, musíme zistiť presnú príčinu. Možno sa nám podarí zachrániť aspoň delfína bezplutvého, ktorý je v rieke na pokraji vyhynutia. Lopatonos čínsky už z Jang-c-ťiangu zmizol pred rokmi," oznámil šokovaný Turvey na svojom blogu po návrate z expedície. Delfín bezplutvý je príbuzný delfínov, kým lopatonos je zrejme najväčšia sladkovodná ryba. Podľa Turveya by mohol dorastať do dĺžky až siedmich metrov. Za postupným úhynom sladkovodných veľrýb v rieke Jang-c-ťiang určite stojí neuvážené ničenie ich prirodzeného prostredia, čulá riečna doprava a príliš intenzívny rybolov.

Plán, ktorý skrachoval
Zarážajúca je predovšetkým rýchlosť, s akou sa početné stavy paj-ťiho v rieke znížili. V 80. rokoch minulého storočia žilo v rieke Jang-c-ťiang 400 delfínovcov, v roku 1997 ich expedícia čínskych vedcov napočítala medzi Šanghajom a miestom, kde vláda v Pekingu začala o tri roky skôr stavať priehradu Tri úžiny, len 13 kusov. Turvey mal v úmysle odchytiť päť delfínovcov a premiestniť ich zo silno znečistených vôd Jang-c-ťiangu do jazera Tchien-e-čou v provincii Chu-pej a neskôr zas vrátiť naspäť. Nákladný projekt trvajúci niekoľko rokov by stál okolo pol milióna dolárov. Rýchlu záchranu paj-ťiho znemožnili nielen problémy pri zháňaní finančných prostriedkov, ale aj prieťahy v rokovaniach s čínskou vládou.

Ľadový medveď Knut mal šťastie - na rozdiel od svojich súkmeňovcov prežije.

Knut a spol.
Podobný osud zatiaľ nehrozí ľadovému medveďovi. Aspoň tým jedincom, ktorých chovajú v stovkách zoologických záhrad po celom svete. Svedčí o tom záujem hraničiaci s hystériou, s akým sa na verejnosti stretol medvedík Knut. Medvieďa narodené vlani v decembri v berlínskej zoo jeho matka odvrhla. Vďaka pomoci ošetrovateľov však prežil. Omnoho horšie sú na tom jeho súkmeňovci žijúci voľne v prírode. Hoci ich dnes v Arktíde stále žije 20-tisíc, v ďalších 50 rokoch by sa ich stavy mohli vinou globálneho otepľovania znížiť až o tretinu. Je otázne, či až jednu tonu vážiaci mäsožravec prežije rok 2100. Do konca tohto storočia sa má totiž v dôsledku ďalšieho nárastu teplôt roztopiť podstatná časť ľadovej prikrývky okolo severného pólu. Mal by zmiznúť pobrežný ľad lemujúci Grónsko a ďalšie arktické ostrovy, na ktorých ľadové medvede žijú.

Zdroj:www.aktualne-centrum.sk

Výstava CITES

5. března 2009 v 21:21 | Bella&Lusinka :) |  Akcie a podujatia
V týchto dňoch môžete v obchodnom stredisku Aupark v Bratislave vidieť výstavu CITES. Dnes som sa na to bola pozrieť a sú tam obrázky najviac ohrozených zvieratiek (aj rastlín) a je tam napísané aj niečo o ich obchodovaní a nejaké aktuality. Ak ste z BA a radi nakupujete rozhodne tieto billboardy neprehliadnite. Tu je článok, z ktorého sa dozviete viac.(zdroj-www.aupark.sk):

CITES je dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, a na Slovensku je uplatňovaný od roku 1992. Výstavu s touto aktuálnou tematikou môžete vidieť aj v Auparku od 3. do 10. marca 2009. Nenechajte si ujsť fotografie profesionálov z celého sveta, a príďte si pozrieť rastliny a živočíchy, ktoré sú ohrozené obchodovaním (korytnačky, mačkovité šelmy, orchidey ..). Dozviete sa viac aj o aktuálnej téme súčasnosti - aktívnej ochrane životného prostredia.